Dnes má svátek Leoš , zítra slaví Květa .

Ptáme se Vás:

Jak dopadnou čeští hokejisté na olympiádě v Pchjongčchangu?
 

rka_mase_letk

Krimi novinky:

 • Bolavý zub zastavil kamion a pomohli strážníci… Každý, kdo zažil bolest zubů, ví, jak umí být nepříjemná. Nesnesitelná bolest zubu dokonce zastavila i kamion mířící od Chrudimi do Pardubic, jeho ři...

  Celý článek...
 • Policisté z polabinského obvodního oddělení řeší oznámení týkající se poškození majetku, kterého se měl dopustit přítel poškozené. 

  Sedmatřicetiletý muž přišel dle oznamovatelky do jejího b...

  Celý článek...
 • V prvních hodinách nového roku došlo k vážné rodinné události v Dašicích na Pardubicku.

  Devětačtyřicetiletý syn zde fyzicky napadl své rodiče. K události došlo poté, co se muž v podnapilém ...

  Celý článek...
 • Kriminalisté obvinili manželskou dvojici, která měla obchodovat prostřednictvím internetu, zboží i přes obdržené platby nezasílala a peníze si ponechala pro svůj prospěch. 

  Celý článek...

Kočka Bulváru

koÄka1.jpg

Očima Miloše Spáčila

 • Už je to pár let, co jsem zahodil cigaretu, kterou jsem nahradil její elektronickou alternativou. Ta stará, tabáková, mi už ani nechutná, dokonce mi smrdí. Ale starýho psa novým kouskům nenaučíš, přírodní tabák je prostě přírodní tabák, takže občas pobafávám dýmku. Žádný Taras Bulba ani Krakonošova směs, prostě si…

  Celý článek...
Bulvár
Padlí dostanou po sto letech díky spolku pomník

Michal Woff ukazuje, kde bude na pomníku umístěna pamětní deska. Vedle něj poslední starosta samostatných Martinic Liboslav Krčil.Jaroslav Menc, Václav Vávra, Josef Menc, Ludvík Binko a Josef Kudrna. Těchto pět jmen spojuje nejenom místo, kde žili, ale také to, že všichni padli v první světové válce. Dva jsou pohřbení v Haliči, jeden zemřel ve Vídni, jeden kdesi v Alpách a poslední buď v Polsku nebo Podkarpatské Rusi. Teď, po sto letech, budou mít společnou pamětní desku v Martinicích nedaleko Proseče, odkud pocházeli.

 

Hned vedle lípy svobody zasazené v osmašedesátém roce je už nachystaný kámen a hotová je i pamětní deska. Celý pomníček, o jehož vybudování se zasadil spolek Naše Martinice, se dočká odhalení v den státního svátku, tedy 28. října 2016. Martinicemi přitom má znít státní hymna i salva z pušek dobově oblečených vojáků. 

„Bydlím tady už pětačtyřicet let a když jsme se domlouvali, co by bylo dobré pro tuto dnes už část města Proseč udělat, domluvili jsme se, že založíme sdružení Naše Martinice,“ vysvětluje jeden ze zakládajících členů Michal Woff. „Pan Krčil, který je posledním starostou samostatných Martinic, přišel s myšlenkou vybudování pomníku pro pět chlapů, kteří tady na těch kotárech bydleli a kteří padli v první světové válce.“

Liboslav Krčil starostoval Martinicím do konce roku 1974, po kterém byla dosud samostatná obec připojena k Proseči. Jak vzpomíná, myšlenka na pomník sahá až do šedesátých let minulého století. „Jenomže tehdy se tu provádělo mnoho akcí potřebnějších než pomník, v plánech bylo vybudování vodní nádrže, komunikací, kulturního domu nebo prodejny, takže jsme tento úkol tehdy nesplnili,“ vzpomíná jednaosmdesátiletý Liboslav Krčil, označovaný kolegy ze spolku za duchovního otce pomníku. 

Od myšlenky k odhalení pomníku vede složitá cesta. Spolek si musel oběhnout veškerá povolení, ať už na ministerstvu obrany, krajském úřadu nebo na úřadu v Chrudimi. Vedle papírování s úřady se spolek také ponořil do historie, aby zjistil o padlých vojácích co nejvíc dostupných informací. Ovšem kus práce čekal i na ruce a stroje. „Museli jsme vyhrabat jámu, za pomoci techniky do ní umístit kámen, očistit a opracovat ho, nalakovat, také jsme navozili spoustu hlíny, upravili terén, pročistit a prořezat okolí, zasadit túje...,“ vypočítává Michal Woff. 

I přes to, že do vybudování pomníku padlým vojákům dali členové spolku Naše Martinice spoustu času a energie a velkou měrou přispěli i místní obyvatelé a chalupáři, pomník by se bez pomoci města Proseče rodil podstatně složitěji. Právě jeho radní ale vyšli spolku vstříc a zvedli jednomyslně ruce pro návrh, aby město proslulé výrobou dýmek poskytlo na uctění památky martinických vojáků peníze. „Ve chvíli, kdy spolek Naše Martinice přišel s tímto zajímavým nápadem, hned jsme ho podpořili a naše městská rada souhlasila s uhrazením veškerých nákladů spojených s vybudováním tohoto pomníku,“ říká k tomu starosta Proseče Jan Macháček. 

Přestože pamětní deska, která bude umístěná na kámen pomníku, je už hotová, spolek jí zatím před očima veřejnosti úzkostlivě střeží a k vidění bude tedy až na slavnostním odhalení. K němu dojde letos 28. října a podle Woffa bude vskutku důstojné. „Zajistili jsme stafáž v podobě trojice mužů v historických rakouských uniformách, za zpěvu hymny v podání dětského sboru vztyčíme na stožár státní vlajku a po projevech týkajících se padlých vojáků dojde k odhalení pomníku,“ přibližuje scénář slavnosti Woff.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Aktuální číslo

paparazzi bulváru zasahují:

Online čtenáři:

Právě připojeni - hostů: 39 

Upozorňování

Je nutné vyplnit e-mail a alespoň jednu událost, na kterou se má upozorňovat.

E-mail *
Upozornění na nový soubor
Upozornění na nový článek
Upozornění na nový archiv

TREFA

 • Miloš Říha, hokejový trenér

  riha


  Jak s odstupem hodnotíte, pane trenére, svoje letošní účinkování u pardubického klubu? Jak hodnotíte výsledek, kterého mužstvo nakonec dosáhlo? Jirka, Pardubice

  Na jednu stranu tým dosáhl toho, čeho dosáhnout…

  Celý článek...

banner-suska

Náš Facebook

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Paparazzi Bulváru zasahují:

krychlic.jpg