Dnes má svátek Vendelín , zítra slaví Brigita .

Ptáme se Vás:

Kdo by měl vládnout Pardubicím?
 

rka_mase_letk

Krimi novinky:

 • Bolavý zub zastavil kamion a pomohli strážníci… Každý, kdo zažil bolest zubů, ví, jak umí být nepříjemná. Nesnesitelná bolest zubu dokonce zastavila i kamion mířící od Chrudimi do Pardubic, jeho ři...

  Celý článek...
 • Policisté z polabinského obvodního oddělení řeší oznámení týkající se poškození majetku, kterého se měl dopustit přítel poškozené. 

  Sedmatřicetiletý muž přišel dle oznamovatelky do jejího b...

  Celý článek...
 • V prvních hodinách nového roku došlo k vážné rodinné události v Dašicích na Pardubicku.

  Devětačtyřicetiletý syn zde fyzicky napadl své rodiče. K události došlo poté, co se muž v podnapilém ...

  Celý článek...
 • Kriminalisté obvinili manželskou dvojici, která měla obchodovat prostřednictvím internetu, zboží i přes obdržené platby nezasílala a peníze si ponechala pro svůj prospěch. 

  Celý článek...

Kočka Bulváru

terka.jpg

Očima Miloše Spáčila

 • Už je to pár let, co jsem zahodil cigaretu, kterou jsem nahradil její elektronickou alternativou. Ta stará, tabáková, mi už ani nechutná, dokonce mi smrdí. Ale starýho psa novým kouskům nenaučíš, přírodní tabák je prostě přírodní tabák, takže občas pobafávám dýmku. Žádný Taras Bulba ani Krakonošova směs, prostě si…

  Celý článek...
Bulvár
Libuše zavolá Londýn. Po 75 letech

Potek_pijm_depeeLibuše volá Londýn je akce, která 1. dubna připomene 75. výročí působení parašutistů skupiny Silver A v Lázních Bohdanči. Z půdy domu rybničního hospodářství Sádka čp. 148 se ozve replika původní radiosoupravy Libuše, ze které telegrafista Jiří Potůček vysílal depeše zahraničnímu odboji v Londýně, tedy přímo z  míst, kde se nachází i původní antény, které zde Potůček před 75 lety zanechal.

1. duben bude v Lázních Bohdanči patřit československému odboji za 2. světové války. Rota Nazdar, Československá obec legionářská a Rybniční hospodářství, s.r.o., plánují velmi zajímavou připomínku působení výsadku Silver A, pro kterou s pomocí radioamatérů sestavili repliku anglické radiosoupravy, pomocí které z Bohdanče vysílal radiotelegrafista Jiří Potůček. „Léta nás lákalo vyzkoušet si, jak zní dobové vysílání v éteru. S panem Václavem Bustou z Hradce Králové tak stavíme naprosto přesnou repliku radiostanice Libuše, ke které se nám podařilo sehnat řadu originálních válečných dílů,“ říká Vilém Fencl, president spolku Rota Nazdar a dodává: „Během bádání se nám podařilo i několik dílčích historických objevů. Libuše je například v literatuře často označována jako radiosouprava Mk. III, my ale dnes víme, že se jednalo o stanici verze Mk. VI C.“ Rota Nazdar tak v Bohdanči předvede dobové vysílání i sestavu radiostanic, kterou pro komunikaci s protektorátem používala Vojenská radiová ústředna v Londýně, díky které měli českoslovenští zpravodajci pro své spojence neocenitelné informace. To vše z domu čp. 148, ze kterého parašutista Jiří Potůček mezi 20. březnem a 4. dubnem 1942 opravdu vysílal a na místě zanechal antény radiosoupravy. Replika původní stanice se do éteru poprvé ozve již v sobotu nad ránem, tedy v čase, kdy za války tajné relace probíhaly.

Do Bohdanče se chystá i bohatý doprovodný program. Rota Nazdar spolu s nadklubovým sdružením Benešovi muži postaví dobový tábor Československé samostatné brigády ve Velké Británii a veřejnosti předvede výcvik a nasazení parašutistů z Anglie do Protektorátu. Připravena je řada dobových artefaktů a techniky nebo komentované ukázky, kde členové Roty Nazdar předvedou praktické používání výbavy parašutistů. „Důležitou součástí programu je i vysílání radioamatérů a navazování spojení s celým světem. Pro naši akci máme mimořádnou volací značku „OL SILVER A 75“, která bude v platnosti od 1. do 14. dubna a očekáváme o ni velký zájem. Sami jsme zvědaví, z jakých koutů planety se volání naší Libuše podaří zachytit a kdo se s námi bude chtít spojit,“ říká Fencl.

Další informace najdete na webových stránkách www.rotanazdar.cz a řadu historických zajímavostí včetně přepisu všech radiodepeší, které Libuše odeslala a přijala pak na profilu www.facebook.com/LibusevolaLondyn.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Aktuální číslo

paparazzi bulváru zasahují:

Online čtenáři:

Právě připojeni - hostů: 45 

Upozorňování

Je nutné vyplnit e-mail a alespoň jednu událost, na kterou se má upozorňovat.

E-mail *
Upozornění na nový soubor
Upozornění na nový článek
Upozornění na nový archiv

TREFA

 • Miloš Říha, hokejový trenér

  riha


  Jak s odstupem hodnotíte, pane trenére, svoje letošní účinkování u pardubického klubu? Jak hodnotíte výsledek, kterého mužstvo nakonec dosáhlo? Jirka, Pardubice

  Na jednu stranu tým dosáhl toho, čeho dosáhnout…

  Celý článek...

banner-suska

Náš Facebook

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Paparazzi Bulváru zasahují:

krychlic.jpg