Dnes má svátek Drahoslav , zítra slaví Vladislav .

Ptáme se Vás:

Dáváte si novoroční předsevzetí?
 

rka_mase_letk

Krimi novinky:

 • Bolavý zub zastavil kamion a pomohli strážníci… Každý, kdo zažil bolest zubů, ví, jak umí být nepříjemná. Nesnesitelná bolest zubu dokonce zastavila i kamion mířící od Chrudimi do Pardubic, jeho ři...

  Celý článek...
 • Policisté z polabinského obvodního oddělení řeší oznámení týkající se poškození majetku, kterého se měl dopustit přítel poškozené. 

  Sedmatřicetiletý muž přišel dle oznamovatelky do jejího b...

  Celý článek...
 • V prvních hodinách nového roku došlo k vážné rodinné události v Dašicích na Pardubicku.

  Devětačtyřicetiletý syn zde fyzicky napadl své rodiče. K události došlo poté, co se muž v podnapilém ...

  Celý článek...
 • Kriminalisté obvinili manželskou dvojici, která měla obchodovat prostřednictvím internetu, zboží i přes obdržené platby nezasílala a peníze si ponechala pro svůj prospěch. 

  Celý článek...

Kočka Bulváru

DSC_0907_web.jpg

Očima Miloše Spáčila

 • Už je to pár let, co jsem zahodil cigaretu, kterou jsem nahradil její elektronickou alternativou. Ta stará, tabáková, mi už ani nechutná, dokonce mi smrdí. Ale starýho psa novým kouskům nenaučíš, přírodní tabák je prostě přírodní tabák, takže občas pobafávám dýmku. Žádný Taras Bulba ani Krakonošova směs, prostě si…

  Celý článek...
Bulvár
Zavedli pytlový sběr a jsou z nich skokani roku. To je příběh obce Přestavlky

1_qJubilejní desátý ročník soutěže obcí v třídění odpadů O perníkovou popelnici zná své vítěze. Tím absolutním je malá obec Plch s pouhou stovkou obyvatel, skokanem roku pak jen o něco málo větší Přestavlky. Tam v roce 2016 zavedli pytlový sběr a množství vytříděného odpadu raketově stouplo. Z výsledkové listiny nezmizely ani Horní Ředice, které ve své kategorii berou zlato už počtvrté za sebou.

 

 

Soutěž O Perníkovou popelnici je určená obcím v Pardubickém kraji, které soutěží v množství vytříděného odpadu. Vyhlašovatelé – Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s. a Pardubický kraj – chtějí jejím prostřednictvím motivovat obce ke zvýšení třídění odpadů. Současně jsou obce hodnoceny v rámci kolektivních systémů ELEKTROWIN a.s. a ASEKOL a.s. v rámci zpětného odběru elektrozařízení. A že motivace obcí je úspěšná, potvrzují i výsledky desátého ročníku soutěže O perníkovou popelnici za rok 2016. „Pardubický kraj stojí za soutěží obcí od samého začátku. Jejím cílem je i dodržení podmínek oběhového hospodářství. Mnohem více mě ale těší, že čím dál více obcí sběru tříděného odpadu věnuje pozornost a že jim záleží nejen na finanční odměně, ale především na tom, aby žili v čistém a krásném prostředí. A je zajímavé sledovat, že čím menší obec je, tím větší pozornost tříděnému odpadu věnuje,“ komentoval soutěž radní Pardubického kraje zodpovědný za životní prostředí a zemědělství Václav Kroutil.

 

Obce do 300 obyvatel – Absolutní vítěz

V kategorii nejmenších obcí do 300 obyvatel nově kraluje obec Plch, která je také absolutním vítězem jubilejního ročníku soutěže. Také v této obci, která je tvořena jedinou ulicí dlouhou asi 700 metrů, totiž dbají na příjemné okolí. Na svém webu se mimo jiné chlubí tím, že obec je celoročně upravena, s květinami v oknech i na zahrádkách. Každou třetí středu v měsíci sváží tříděný odpad formou pytlového sběru. Loňské druhé a třetí místo obhájily Pravy a Čenkovice.

 

Obce 301 – 2 000 obyvatel

S finanční odměnou za vítězství v soutěži si každoročně vědí rady v Horních Ředicích. I v tomto ročníku totiž obec ve své kategorii od 300 do 2 000 obyvatel zvítězila. Stejně jako vloni. Finanční výhru vždy věnují do dalšího zkvalitňování systému sběru tříděného odpadu. „Díky loňské výhře jsme rozšířili možnosti ukládání bioodpadu, v obci jsme instalovali tři kontejnery. Zpevnili jsme také stávající plochy pro sběr bio a dřevěného odpadu. A také jsme nakoupili nádoby na objemný odpad,“ vyjmenovává poslední investice starosta Horních Ředic Jiří Kosel. Obci se povedlo zavést funkční systém a také v něm úspěšně pokračovat. „Je to ale náročné. Na lidi i na finance. Ale ono se nám to vrátí. Nejen tou finanční odměnou, ale především čistotou obce,“ dodává Kosel. Za Horními Ředicemi se umístily obce Choteč a Staré Hradiště, opět stejně jako v předchozím ročníku soutěže.

 

Obce nad 2 000 obyvatel

V kategorii měst a obcí nad 2 000 tisíce obyvatel své vítězství obhájilo město Třemošnice, stejně jako Sezemice obhájily místo stříbrné. Na třetí pozici ale došlo k výměně, když Litomyšl vystřídal Letohrad. Třemošnice je dokonce úspěšná i v celostátní soutěži Křišťálová popelnice, také vyhlašované společností EKO-KOM a.s. A za rok 2016 získalo i ocenění Skokan roku v systému ELEKTROWIN.

Skokan roku

Největší posun v množství vytříděného odpadu udělali v obci Přestavlky nedaleko Hrochova Týnce, a to o úctyhodných 360 míst. V roce 2016 tam totiž zavedli pytlový sběr a množství vytříděného odpadu se hned zvýšilo. „Předtím jsme měli v obci tři plastové nádoby. Ty tam zůstaly, ale začali jsme lidem zdarma rozdávat i pytle, a to je pro občany pohodlnější. Stačí vynést pytel před dům. Svážíme je jednou za 14 dnů,“ popisuje cestu k úspěchu starostka obce Marta Šafaříková. V obci sbírají papír, plasty, nápojové kartony i kovový odpad. A také sklo, i když to jen do kontejnerů.

 

ASEKOL a ELEKTROWIN

V rámci soutěže Perníková popelnice své ceny udělují také kolektivní systémy ASKEKOL a ELEKTROWIN. První jmenovaný hodnotí obce v nejvyšší dosažené výtěžnosti (kg/ 1 obyvatel/ rok) zpětného odběru elektrozařízení, např. informační technologie, telekomunikační zařízení, hračky, lékařské a měřicí přístroje a spotřebitelské zařízení kromě televizorů a počítačových monitorů. Ocenění získávají vítězné obce ve třech kategoriích dle počtu obyvatel, ASEKOL pak ještě uděluje speciální odměnu za vůbec nejvyšší výtěžnost zpětného odběru elektrozařízení v roce 2016 prostřednictvím stacionárních červených kontejnerů.

V systému ASEKOL v jednotlivých kategoriích obcí zvítězily obce Moravany, Proseč a Žamberk, což až na výjimku kopíruje výsledky předchozího ročníku. V kategorii nad 5 000 obyvatel totiž žamberečtí vystřídali Moravskou Třebovou. Speciální odměnu společnosti ASEKOL získala obec Svídnice.

Kolektivní systém ELEKTROWIN svými cenami oceňuje nejvyšší dosaženou výtěžnost zpětného odběru elektrozařízení ve skupinách velké a malé domácí spotřebiče, elektrické a elektronické nástroje v přepočtu na jednoho obyvatele. V kategorii do 2 000 obyvatel zvítězila obec Sobětuchy, nad 2 000 obyvatel obhájilo město Proseč. Skokanem roku se stala již zmiňovaná Třemošnice, která dosáhla nejvyššího procentuálního meziročního nárůstu sběru velkých a malých spotřebičů.

Další informace o soutěži najdete na www.ekontejnery.cz.

PR

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Aktuální číslo

paparazzi bulváru zasahují:

Online čtenáři:

Právě připojeni - hostů: 97 

Upozorňování

Je nutné vyplnit e-mail a alespoň jednu událost, na kterou se má upozorňovat.

E-mail *
Upozornění na nový soubor
Upozornění na nový článek
Upozornění na nový archiv

TREFA

 • Miloš Říha, hokejový trenér

  riha


  Jak s odstupem hodnotíte, pane trenére, svoje letošní účinkování u pardubického klubu? Jak hodnotíte výsledek, kterého mužstvo nakonec dosáhlo? Jirka, Pardubice

  Na jednu stranu tým dosáhl toho, čeho dosáhnout…

  Celý článek...

banner-suska

Náš Facebook

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Paparazzi Bulváru zasahují:

BLV Paparazzi.jpg