Dnes má svátek Markéta , zítra slaví Karolína .

Ptáme se Vás:

Dáváte si novoroční předsevzetí?
 

rka_mase_letk

Krimi novinky:

 • Bolavý zub zastavil kamion a pomohli strážníci… Každý, kdo zažil bolest zubů, ví, jak umí být nepříjemná. Nesnesitelná bolest zubu dokonce zastavila i kamion mířící od Chrudimi do Pardubic, jeho ři...

  Celý článek...
 • Policisté z polabinského obvodního oddělení řeší oznámení týkající se poškození majetku, kterého se měl dopustit přítel poškozené. 

  Sedmatřicetiletý muž přišel dle oznamovatelky do jejího b...

  Celý článek...
 • V prvních hodinách nového roku došlo k vážné rodinné události v Dašicích na Pardubicku.

  Devětačtyřicetiletý syn zde fyzicky napadl své rodiče. K události došlo poté, co se muž v podnapilém ...

  Celý článek...
 • Kriminalisté obvinili manželskou dvojici, která měla obchodovat prostřednictvím internetu, zboží i přes obdržené platby nezasílala a peníze si ponechala pro svůj prospěch. 

  Celý článek...

Kočka Bulváru

3.jpg

Očima Miloše Spáčila

 • Už je to pár let, co jsem zahodil cigaretu, kterou jsem nahradil její elektronickou alternativou. Ta stará, tabáková, mi už ani nechutná, dokonce mi smrdí. Ale starýho psa novým kouskům nenaučíš, přírodní tabák je prostě přírodní tabák, takže občas pobafávám dýmku. Žádný Taras Bulba ani Krakonošova směs, prostě si…

  Celý článek...
Bulvár
Narozeninová párty s líbačkou pod stromem

nadraziBudova hlavního nádraží v Pardubicích slaví 60 let. Tzv. třetí nádraží z ateliéru architektů Karla Řepy, Karla Kalvody a Josefa Dandy bylo slavnostně otevřeno 1. května 1958. Právě v tento den, přesně o půl třetí odpoledne, přijel ke čtvrtému nástupišti první, slavnostně vyzdobený vlak. Po 60 letech se tu bude slavit znovu.

V úterý 1. května 2018 se v nádraží budově před knihkupectvím Mozaika, které tu s krátkou přestávkou existuje od samého počátku, sejdou hosté, aby oslavili 60. výročí otevření nové nádražní budovy. Ta je jednou z nejvýznamnějších funkcionalistických staveb a je památkově chráněna. Na projektu spolupracovali žák Josipa Plečnika Karel Řepa s Karlem Kalvodou a Josefem Dandou. Nádražní budova si dodnes zachovala původní interiéry.

Jsem hrdý na to, že jsem synem Karla Řepy,“ říká architekt Miroslav Řepa, který považuje budovu pardubického nádraží za jedno z nejvýznamnějších děl svého otce. „Je to až neuvěřitelné, že je to 60 let, co na nové nádraží přijel první vlak. Pro nás je to připomenutí a výzva. Nádražní budova si zaslouží citlivou rekonstrukci, která by stavbu ještě více pozvedla při zachování ojedinělých interiérů a halu ještě více naplnila životem a přinášela nám radost, když do ní vstoupíme.

O novém nádraží se v Pardubicích diskutovalo od 30. let minulého století, v roce 1948 byla vyhlášena architektonická soutěž. O deset let později začala nádražní budova sloužit veřejnosti.

Narozeninovou oslavu pořádá Knihkupectví Mozaika a Společnost Jana Pernera, z.s., která připravila bohatý program se symbolickým začátkem ve 14:30 hodin.

Program začne vernisáží výstavy pardubického fotografa Štěpána Bartoše s názvem „60 LET PARDUBICKÉHO NÁDRAŽÍ“ a na svého otce zavzpomíná i významný český architekt Miroslav Řepa. Vzhledem k tomu, že v den výročí je první máj, bude symbolicky čten právě Máchův Máj. „Přímo v nádraží hale bude rozkvetlý strom, pod nímž se budou moci zamilovaní políbit,“ říká Jan Doležal, majitel Knihkupectví Mozaika.

Mozaika taktéž vydala speciální edici 60. pamětních listů, které lidé zdarma obdrží při koupi knihy „Karel Řepa – pardubický architekt ve věku nejistot“. K prodeji budou i vzpomínkové placky se šedesátkou nebo pamětní pohlednice. „Architekt Miroslav Řepa zájemcům na místě vzpomínkové předměty osobně podepíše,“ doplňuje majitel knihkupectví Jan Doležal.

O občerstvení se postará Král perníku Pavel Janoš, který napeče slavnostní kremrole, které doslova miluje právě architekt Řepa. Jako překvapení se očekává i narozeninový dort právě z dílny nejznámějšího pardubického perníkáře.

Knihkupectví Mozaika a Společnost Jana Pernera, z.s. zve na akci širokou veřejnost.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Aktuální číslo

paparazzi bulváru zasahují:

Online čtenáři:

Právě připojeni - hostů: 36 

Upozorňování

Je nutné vyplnit e-mail a alespoň jednu událost, na kterou se má upozorňovat.

E-mail *
Upozornění na nový soubor
Upozornění na nový článek
Upozornění na nový archiv

TREFA

 • Miloš Říha, hokejový trenér

  riha


  Jak s odstupem hodnotíte, pane trenére, svoje letošní účinkování u pardubického klubu? Jak hodnotíte výsledek, kterého mužstvo nakonec dosáhlo? Jirka, Pardubice

  Na jednu stranu tým dosáhl toho, čeho dosáhnout…

  Celý článek...

banner-suska

Náš Facebook

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Paparazzi Bulváru zasahují:

BLV Paparazzi 2.jpg